Basen i sauna – jaka kolejność

Basen, sauna = trening i relaks.

W dzisiejszych czasach coraz częściej stawiamy na trening , relaks, wyciszenie po ciężkim tygodniu. Wyjeżdżamy na wczasy nad morzem lub hotelu all inclusive lub czytamy książki na kanapie. Częściej uciekamy w miejsca gdzie możemy się zrelaksować i nabrać sił . Miejsca gdzie każdy znajdzie swój „azyl” spokoju .  Dla jednych jest to intensywny trening np. na basenie . Dla innych wyciszenie i nabranie nowych sił np. w saunie lub strefie wellness. Czy możemy te dwie przyjemności połączyć ? Oczywiście , że tak ! Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach i odpowiedniej kolejności , ponieważ wszystko ma wpływ na nasze samopoczucie a co najważniejsze – NA NASZE ZDROWIE !

Zdradzę Wam kilka zasad – Jak bezpiecznie i z „głową” korzystać z basenu i sauny – co najważniejsze w jakiej kolejności.

Jeśli już decydujemy się na 1- intensywny trening w basenie czy aquaparku i 2 – relaks w saunie . To oczywiście zaczynamy od:

1 TRENINGU NA BASENIE. Dlaczego ? Otóż odpowiedz jest bardzo prosta – intensywny trening na basenie sprawia , że nasze ciało się rozgrzewa , wzmacniają się kości ,wzmacnia się serce, spalamy kalorie , aktywność w wodzie to ogromne plusy dla naszego kręgosłupa. Godzinny trening na basenie daje niezłego kopa- sprawia , że nasze ciało jest pobudzone i gotowe do relaksu .Po przepłynięciu kilku długości warto pamiętać o krótkiej przerwie aby nasze tętno się troszkę uspokoiło , uzupełnić płyny ( i tutaj już powoli możemy się przygotować do skorzystania z sauny).

  1. RELAKS W SAUNIE : Od czego zaczynamy? Po pierwsze :bierzemy prysznic , wycieramy się tak aby nasze ciało było suche (ponieważ krople wody na naszym ciele mogą nas zwyczajnie poparzyć), bierzemy ze sobą bawełniany ręcznik(najlepiej dwa- ) i butelkę wody lub naturalne soki( dla bardziej wymagających możemy zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria np. czapkę do sauny – chroni ona naszą głowę przed przegrzaniem ). Pamiętajmy też , że wizyty w saunie nie powinny być częstsze niż dwa razy w tygodniu po maksymalnie 15 minut (dla bardziej zaawansowanych).

I teraz nadszedł czas na odprężenie oraz wyciszenie się po intensywnym treningu. Warto zaplanować weekend w spa nad morzem z hotelem z basenem zewnętrznym. Relaksujemy się w ciszy i spokoju – pamiętajmy o tym i szanujmy zasady  Savoir vivre  . Nasze mięśnie się rozluźniają , bóle stawów nagle zanikają a co ważne – pod wpływem tak wysokiej temperatury nasz organizm wydobywa hormony szczęścia ,wszystkim znane endorfiny.  Po zakończonej ceremonii w saunie ważne jest schłodzenie naszego ciała zaczynając od stóp i powoli przechodzimy coraz wyżej , na końcu mocząc głowę . Po schłodzeniu uzupełniamy płyny i udajemy się do strefy odpoczynku. Jest to także idealna alternatywa dla rehabilitacji nad morzem.

Tak więc polecam każdemu taką formę aktywnego wypoczynku pamiętając o odpowiedniej kolejności. Wręcz połączenie takiej aktywności fizycznej w basenie oraz rytuału w saunie powoduje , że nasze ciało się regeneruje , nabiera sił , wzmacnia się , walczy z odpornością i co najważniejsze daje nam wyraźne sygnały odprężenia. A przecież o to nam chodziło !